top of page

Nugaros skausmas, klubo skausmas ir kelio skausmas – ar tai gali būti susiję tarpusavyje?

Dažnai būna taip, kad skauda tai vieną, tai kitą kūno dalį pakaitomis arba netgi nugaros skausmas, klubo skausmas ir kelio skausmas gali pasireikšti tuo pačiu metu. Ar varginantys skausmai gali būti susiję vieni su kitais?

Didelę įtaką minėtų skausmų atsiradimui ir tarpusavio ryšiui turi mūsų laikysena ir eisena. Viskas, pradedant nugaros skausmais ir baigiant pečių juostos ir kaklo įtampa, gali turėti įtakos jūsų laikysenai ir eisenai. Jei skauda nugarą, norint mažinti skausmą, gali pakisti mūsų eisena ir laikysena, ko pasekoje gali formuotis įtampos, spazmai kūnui neįprastose vietose ir prisidėti prie naujų skausmų atsiradimo kitose vietose. Tai dažna priežastis kelių sanarių skausmui atsirasti, nes duodamas neadekvatus krūvis kelių raiščiams ir meniskams. Be to, net jei nejaučiate nugaros skausmų, galite kilti problemų su kaklo, pečių juostos, klubų, kojų įtampomis ir paslankumu, o tai gali turėti įtakos laikysenai ir eisenai.

Kai esate sveiki, jūsų nugara, klubai ir keliai dirba kartu, kad padėtų jums judėti. Jūsų kelių ir klubų sąnariai leidžia atlikti įvairių judesių diapazoną. Nugara padeda išlaikyti stabilumą ir sugeria dalį judesių sukeliamo smūgio. Kai nėra skausmų ir visi minėti segmentai judesyje dalyvauja pagal jiems skirtą sveiką modelį, jie palaiko vienas kitą, kad visi galėtų lengvai atlikti savo darbą.

Tačiau kojų ar nugaros skausmai išmuša visą sistemą iš pusiausvyros. Nesiimant skausmų malšinimo būdų, kūnas automatiškai pradeda naudoti tas kūno dalis, kurios neskauda, perskirsto krūvį, kad sumažinti ar išvengti skausmo. Kai jūsų kojų sąnariai priversti atlikti nugaros darbą, greitai gali pasijausti perkrova sąnariams dėl neįprasto judesio ar judesio kampo ėjimo metu, ko pasekoje gali atsirasti ne tik nugaros skausmas, bet ir kelio skausmas ar klubo skausmas kartu.

Taigi, kas sukelia nugaros skausmus, kurie įtakoja klubų, kelių skausmus?

Yra daugybė variantų, kas gali sukelti minėtus skausmus: pvz. stuburą supantys raumenys gauna per daug krūvio, kurie persitempia, spazmuojasi ir sukelia skausmus. O galbūt stuburą stabilizuojantys raumenys yra nusilpę, negauna jokio krūvio ir dėl to spazmuojasi didžiosios stuburą supančios raumenų grupės ir sukelia skausmus. Tai dažnas atvejis sėdimą darbą dirbantiems žmonėms.

nugaros skausmas.png

Skausmą taip pat gali sukelti ir turimos medicininės diagnozės, tokios kaip tarpslankstelinio disko išvarža, stuburo stenozė ar panašus pakitimai. Išialgijos skausmas yra gana dažna nugaros, klubų ir kelių problemų ir priežastis. Jums taip pat gali pasireikšti lėtinis skausmas, kurį sukelia osteoartritas ar reumatoidinis artritas. Be tikslinio gydymo, skausmas gali plisti į kelius, klubus ir kulkšnis.

Dar viena galima skausmų priežastis – nugaros trauma. Ji gali būti viena iš labiausiai susirūpinimą keliančių nugaros skausmo priežasčių. Bet koks nugaros ar nugaros smegenų sužalojimas gali sukelti rimtą žalą. Jei neseniai patyrėte nugaros ar stuburo traumą, kuo greičiau pasitarkite su gydytoju.

Ką daryti jeigu Jūsų nugaros problemos sukelia klubų, kelių skausmus?

Jei nugaros problemos kelia klubų, kelių sąnarių skausmus, akivaizdu, jog nugaros problemų sprendimas būtina sąlyga įveikiant minėtų sąnarių skausmus. Laimei yra daugybė efektyvių būdų gydyti nugaros problemas. Tačiau kompleksiškas skirtingų būdų panaudojimas atneša greičiausius, geriausius ir ilgalaikius rezultatus.

Taigi, kad galėtume tiksliau atsakyti, kas sukelia skausmus, ar yra ryšys tarp jaučiamų nugaros, klubų, kelių skausmų ir kaip, kokiais metodais, jų deriniais, tai derėtų gydyti, reikia išsamaus diagnostinio tyrimo. Ir turime omenyje ne tik anatominio būklės vertinimo: rentgenogramos, magnetinio rezonanso tyrimo ar echoskopijos, o ypač svarbu atlikti funkcinį griaučių-raumenų ir judėjimo-atramos sistemos tyrimą, kurį atlieka patyręs kineziterapeutas.

Toks tyrimas turėtų apimti tiek įvairius specifinius testus skausmų galimai priežasčiai įvertinti, tiek standartinius testus funkcinei būklei įvertinti. Vertinama raumenų jėga, įtampos, asimetrijos, raiščių ir fascijų funkcinė būklė, judesių amplitudės, laisvumas ar suvaržymas bei kiti funkciniai testai, reikalingi kuo išsamiau išanalizuoti esamą būklę. Taip pat labai svarbu atlikti laikysenos ašių analizę, įvertinti galbūt sąnariams tenkančias neadekvačias apkrovas dėl pasisukimo ašyje ar kitų netaisyklingos laikysenos ypatumų. Ne retai skausmams atsirasti turi įtakos ir kojų ilgio skirtumas, kas dažnu atveju ilgainiui gali sukelti nugaros, klubų, kelių skausmus ar net dažniau pasitaikančias traumas. Ne mažiau svarbu įvertinti, kaip kvėpuojama: koks kvėpavimo būdas vyrauja – pilvinis–diafragminis ar krūtininis, o gal kombinuotas? Koks kvėpavimo intensyvumas, gylis, dažnis, įkvėpimo ir iškvėpimo santykis? Galite nustebti, kad daugelis žmonių kvėpuoja netaisyklingai, neefektyviai, ko pasekoje atsirandą įvairių įtampų, spazmų ar net didesnių sveikatos problemų. Taip pat diagnostikos metu svarbu įvertinti autonominės nervų sistemos būklę, ar nėra disbalanso. Deja, dažnai randamas simpatinės nervų sistemos aktyvumas, kas taip pat sąlygoja laikysenos pokyčius, griaučių-raumenų sistemos įtampas, asimetrijas, nedarnią veiklą.

Taigi tik atlikus išsamią funkcinę diagnostiką galima matyti ryšį tarp pasireiškiančių skausmų ir susidaryti veiksmingą gydymo planą ir metodus, priemones tam planui įgyvendinti.

Pagal ilgametę Kinesis komandos patirtį sprendžiant minėtus nusiskundimus, dažniausiai gydyme naudojame tiek aktyviąją kineziterapiją, specializuotus gydomuosius pratimus, tiek manualinę terapija, įvairias jos metodikas, parinktas individualiai pagal kiekvieną nusiskundimą bei išsamaus tyrimo vertinimą. Taip pat dažnai naudojamas gydomasis įvairių tipų masažas, fizioterapija (mes naudojame išskirtines technologijas- biomoduliaciją), kineziologinis teipavimas.

Tik kompleksinis procedūrų taikymas duoda geriausius gydymo rezultatus. Taigi, jei norite pradėti spręsti turimas sveikatos problemas, pradėkite nuo išsamios diagnostikos, priežasčių paieškų, o ne tik nuo simptomų slopinimo ar šalinimo.  Tik esant išsamiai diagnostikai galime tikslingai pritaikyti gydymo planą. Aišku, nepamirškime to gydymo plano ir laikytis, norint gauti geriausių rezultatų.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Ar apatinės nugaros dalies skausmas gali sukelti klubo, kelio skausmus?

Taip. Tiesą sakant, labai tikėtina, kad apatinės nugaros dalies skausmas pakeis jūsų eiseną arba atsiras netinkamos kompensacijos kelių, klubų sąnariais. Be to, apatinėje nugaros dalyje yra nervininės šaknelės, kurios siunčia skausmo pojūčius jūsų kojoms. Jei yra funkciniai ar anatominiai pakitimai, kurie spaudžia tuos nervus, galite jausti aštrų skausmą, kuris plinta į kojas ir kelius.

 

Ar išialgija gali sukelti kelio skausmą?

Taip. Sėdmeninis nervas, kuris yra vienas iš stuburo nervų ir eina nuo apatinės nugaros dalies per koją iki kelio sąnario. Išialgija jaučiama lyg „šaudantis“ skausmas, einantis iš apatinės nugaros dalies žemyn kojos ir gali įtakoti klubų, kelių skausmus. Tai taip pat gali būti ir kitos skausmų priežastys, pvz. nervų degeneracija ar sužalojimas.

 

Ar įtempti užpakaliniai šlaunies raumenys gali sukelti nugaros skausmą?

Taip. Kai jūsų užpakaliniai šlaunies raumenys yra įtempti arba silpni, tai gali sukelti stuburo ir klubų nestabilumą, raumenų disbalansus. Tai sukelia papildomą įtampą nugarai ir keliams ir netgi gali įtakoti stuburo linkių padėtį. Visa tai kelia įtampą, didina apkrovas keliams ir nugarai, kad kompensuoti nestabilumą ir judesių modelio pakitimus.

 

Ar nugaros skausmas gali sukelti kelių ir klubų skausmą?

Taip. Nugaros skausmas gali sukelti ne tik kelių skausmą, bet ir gali plisti į klubus ar net kulkšnis.

 

Ar nugaros skausmas gali sukelti kelių patinimą?

Taip. Keliai gali „užsidegti“ dėl neadekvataus krūvio ar skausmo, kas gali įtakoti sąnarių patinimus. Padidėjęs krūvis taip pat gali pabloginti esamas ligas, pvz. osteoartritą. Norėdami sumažinti patinimą, reikia išsiaiškinti jo priežastį ir taikyti tikslingai parinktus gydymo metodus. Labai dažnai tinimui mažinti, uždegimui slopinti puikiai padeda fizioterapijos metodas – biomoduliacija.

Ar kelių artritas, kelio trauma ar kelio, klubo sąnario pakeitimas gali sukelti nugaros skausmą?

Taip. Kelio girnelės problemos, plyšęs kelių raiščiai arba sąnarių artritas gali pakeisti jūsų eiseną. Nugarai gali tekti kompensuoti šiuos pakitimus, o tai adekvačiai sukelti įtampą, skausmus.

Ar kelio, klubo operacija gali sukelti nugaros skausmą?

Kai kurios sąnarių operacijos gali sukelti nugaros skausmus, ypač jei reabilitacijos metu šlubuojate, ne pilnai paskirstote krūvį abiejų kūno pusių sąnariams. Kai vis labiau sveikstate po sąnarių keitimo operacijos, turėtų mažėti ir neadekvačios apkrovos sanariams ir mažiau juos skaudėti, ko pasekoje turėtų sumažėti ir nugaros skausmas.

Jei kelių, klubų, nugaros skausmai nemažėja, nepraeina stipriai įsibėgėjus gijimo procesui, kreipkitės į kineziterapeutą, ortopedą-traumatologą, kad nuodugniau įvertintų esamą situaciją.

Ar kelio, klubo sąnario pakeitimas gali sukelti nugaros skausmus?

Pilnas sąnarių pakeitimas gali sukelti nugaros skausmus, ypač kai mokinatės vaikščioti ir judėti kitaip su naujuoju sąnariu. Tačiau tikėtina, kad laikui bėgant atsikratysite kai kurių prieš operaciją kilusių nugaros skausmų, jei pooperacinis gydymas, reabilitacija bus tikslinė, kokybiška ir savalaikė. Tikėtina, kad skausmai dėl prastos kelio ar klubo sąnarių būklės privertė jus judėti taip, kad įtakotų nugaros skausmus, įtampas, laikysenos pakitimus. Pakeitus sąnarį ir atlikę kokybišką reabilitaciją, turėtumėte gauti galimybę judėti natūraliau ir sumažinti neadekvačias įtampas, apkrovas nugarai.

Kokie geriausi metodai nugaros, klubų, kelių skausmams gydyti?

Kineziterapijos (aktyviosios ir manualinės) ir fizioterapijos – biomoduliacijos derinys, pagal mūsų turimą ilgametę patirtį veikia geriausiai gydant minėtus nusiskundimus.

bottom of page